ועדת הכספים הזמנית קיימה דיון לעניין התיירות עם סקירת מנכ”ל משרד התיירות, בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה.

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
ועדת הכספים הזמנית בראשות ח”כ עודד פורר קיימה דיון לעניין התיירות סקירת מנכ”ל משרד התיירות, אמיר הלוי בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה. לדברי מנכ”ל משרד התיירות: זקוקים לחצי מיליארד ₪ לתוכנית שתשמר את תחום התיירות בחיים ותכין אותנו ליום שאחרי
רונית זילברשטיין
31/03/2020 | 12:59

ועדת הכספים הזמנית בראשות ח”כ עודד פורר, קיימה דיון לעניין סקירת מנכ”ל משרד התיירות, אמיר הלוי – בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה. לדברי מנכ”ל משרד התיירות: זקוקים לחצי מיליארד ₪ לתוכנית שתשמר את תחום התיירות בחיים ותכין אותנו ליום שאחרי, ולא כמאמר אגף תקציבים שלא תהייה כאן תיירות בשנה הקרובה. נציגת אגף תקציבים: נעשתה חשיבה מעמיקה, יהיה מענק לעסקים בתיירות בגובה של 5 מיליארד ש”ח לענף, מכיוון שכרגע אין בכלל תיירות, לא פנים ולא חוץ, הרבה מהדברים שמוצגים פה אינם רלוונטיים. יו”ר הוועדה, הזמנית, ח”כ עודד פורר: חלק מהתכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תכנית יציאה, אחרת לא יהיה לכם למי להראות אותה. צריך לייצר פה תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות, צריך לייצר תקווה.

לוי ציין בפתח דבריו כי “אחרי שיאי תיירות ב-2019, היינו השנה בינואר – פברואר בקצב של 5 מיליון תיירים ל-2020, ואז הגענו לשעה מאוד מאתגרת, בתעשייה שמחזיקה מאות אלפי עובדים במישרין ובעקיפין.
הבלון התנפח מהר מאוד, לכן אנחנו מוטרדים מהשבר, המטרה המרכזית שלנו – היא איך אנחנו מצליחים לשמר את התשתית – המלונות, מורי התיירות, מורי הדרך, אטרקציות, אמצעי הלינה שהתווספו, אין עוד תעשייה שהכפילה את עצמה כך במספר מצומצם של שנים, וצריך לראות איך משמרים זאת.

“אני מקווה שנראה איך עושים זאת, ולא כמאמר אגף תקציבים שאמר שלא תהייה כאן תיירות בשנה הקרובה, אלא איך משמרים. נצטרך להגדיל את המענקים, לסייע בשיווק, אנחנו עובדים על תקציב 0 בשיווק כרגע, אם מארגני התיירות יעבדו עכשיו, אז קבוצות שהיו אמורות להגיע, יזוזו בחצי שנה או שנה ולא יבטלו. 21 משרדים בחו”ל עובדים על שימור, כדי שכולם בכל העולם ידעו שאנחנו בעסקים ומחכים לחזרה.
לא תהייה תיירות נכנסת בלי חברות תעופה, הסיפור הוא כבר עכשיו למצוא את המתווה והתקציבים לזה. כל זה דורש פעולה מקדימה וממוקדת, נצטרך לעשות הסכמים עם החברות הללו, לזה נצטרך תקציב נזיל.

בצוק איתן למדנו שקמפיין לשיווק תיירות פנים הוא מפתח להוצאת המשק מהשבר. אנשים שמצור נחפה עליהם יחפשו מוצא בתיירות פנים, זה נדבך מאוד חשוב לתעשייה המקומית, זה יהיה הבסיס. לכאן אנחנו נערכים בשלב ראשון, במקביל כדי להחזיר את תיירות חו”ל צריך להיערך מהיום בשיווק, ולזה צריך תקציבים.

אני מבקש לקבל את התמיכה שלכם כוועדה כדי שנקבל תקציב לתוכנית עבודה שאנחנו עובדים עליה, אנחנו לומדים מה קורה בעולם. מדינות כבר שפכו כסף לתיירות, הן יודעות שאם לא ישקיעו בתחום הוא יחזור לפעילות אחרון, אם אנחנו רוצים להיות כמדינות מתקדמות שכבר נתנו, אנחנו חייבים תקציבים, שביום שנחזור יהיה פטור מאגרות בנתב”ג, אחרת עם שמיים ריקים לא נגיע לכלום.
אם לא נדע לטפל נכון באילת, נהפוך אותה לעיר ביטוח לאומי, אם לא יהיה בה טיפול ממוקד, עם 80 – 90 אחוז מהעסקים שחיים מהתיירות, אילת בלי תיירות תמחק.
יו”ר הוועדה, ח”כ עודד פורר: “כמה כסף אתם צריכים מאגף תקציבים כדי שלא נראה את הענף קורס, אלא נשאר כדי להתאושש כפי שציינת?”
לוי: “אנחנו עם תקציב 0 בשיווק, כדי לעודד תמיכה, להראות שלא סגרנו, אנחנו צריכים סיוע במרכז ההשקעות, אנחנו צריכים להכפיל אותו תקציבו עומד על 200 מיליון, נצטרך עוד 200 מיליון, תקציב השיווק שלנו צריך להיות בהתאם, סה”כ אנחנו צריכים תקציב של חצי מיליארד ₪ לכל התוכנית הזו. אנחנו בדיאלוג עם אגף תקציבים, אך אנחנו שומעים מהם שלא תהייה פה תיירות בשנה הקרובה. התיירות היא שתעורר את המשק ותחזיר את הקניונים לעובדה, שעם ישראל יצא החוצה זה יהיה האות לסיום המשבר, ואין כמו ענף התיירות לעשות זאת”.

רעיה עדני, רכזת תקשורת ותיירות, אגף תקציבים: “כרגע אנחנו בונים תכנית כלכלית ב-3 שלבים שונים: השלב הראשון, הוא הטיפול המידי במשבר, זו התוכנית שפורסמה ע”י שר האוצר. תהייה תוכנית לעתיד, ברגע שנוציא את הענפים מהסגר, יש תוכנית לשלבים האלה, כרגע אנו חושבים על הפעילות השוטפת של העסקים בכלל בישראל, מי שנפגע באופן רוחבי מקבל את הסיוע המידי. ברמה של תכנית יציאה מהמשבר-היא נבנית בימים אלה, ונראה איך התיירות משתלבת שם. *מכיוון שכרגע אין בכלל תיירות, לא פנים ולא חוץ, הרבה מהדברים שמוצגים פה אינם רלוונטיים.
ח”כ פורר: “אתם מנותקים, שבוע אנחנו מדברים על כך שיציאה מהמשבר היא דרך יצירת דרכים איך יוצאים מהמשבר, שאת אומרת לעסק בעוד איקס זמן תהיה לו תוכנית והיא כזו וכזו, זה משנה את המצב. חלק מהתכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תכנית יציאה, אחרת לא יהיה לכם למי להראות אותה”.

עדני: “אנחנו כבר תומכים בכל העסקים במשק שנפגעו, הפחתה בארנונה למלונות של 25% ברמה השנתית, בעצם 3 חודשים מלונות לא ישלמו ארנונה בכלל. כידוע זו הוצאה מאוד מכבידה. מענק של יהיה מענק לעסקים בתיירות בגובה של 5 מיליארד ש”ח לענף, עוד עובדים על הפרטים, מקווים שיצא בימים הקרובים האופן בו יחלוק לענף. יש את קרן ערבות המדינה. יש את כל נושא דחיית התשלומים, חשמל ומים, אגרות ממשלתיות.
נעשתה פה חשיבה ארוכה, התכנית פורסמה רק אתמול בערב. יש פה ניסיון לסייע לעסקים מהמשבר. עם היציאה מהמשבר יהיה מענק ממשרד הכלכלה למצב החדש. כל זאת על מנת שיוכלו להפעיל את העסק הזה תחת הגבלותיו של משרד הבריאות-יש מחשבות על כל נושא ההיגיינה”.
ח”כ פורר: “אני לא מסכים עם הנחות היסוד של אגף תקציבים. אפשר להעריך היום מה יקרה בהמשך. תהיה פה תיירות פנים, ברגע שישחררו לאנשים את החבל מהצוואר. הרי ברור שברגע שיתחילו להוריד את הסגר, צריך לייצר פה תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות-הענפים יתאוששו”.

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
נגישות