כתב תביעה נגד חברות קצא”א ומרינה דרומית דייוורס, בגין הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שגרמו לאלפי ערכי טבע מוגנים

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים, הגישה כתב תביעה נגד חברות קצא”א (קו צינור אילת אשקלון) , מרינה דרומית דייוורס ושני מנהליהן, בגין הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שגרמו לאלפי ערכי טבע מוגנים
רונית זילברשטיין
16/07/2020 | 13:36

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים, הגישה כתב תביעה נגד חברות קצא”א (קו צינור אילת אשקלון) , מרינה דרומית דייוורס ושני מנהליהן, בגין הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שגרמו עקב התרשלותם בסך של כ-300 אלף ₪ לאלפי ערכי טבע מוגנים, ובהם לאלמוגים ולדגים רבים באילת.

על פי כתב התביעה, במהלך ביצוע עבודות התחזוקה שערכה מרינה דיוורס עבור חברת קצא”א במזח הצפוני של נמל הנפט באילת בשנת 2014, ללא כל קבלת היתר של רשות הטבע והגנים, נחתכו 5 עמודי מקשר בנקודות קשירה של אוניות נפט מכליות, אשר נפלו לקרקעית הים וגרמו לפגיעה קשה הן לערכי הטבע שגדלו על עמודי המקשר והן לשונית שנמצאת למרגלות אותם עמודי המקשר, בה נדרסו ונשברו אלמוגים רבים. חיתוך האלמוגים הביא לריקון העמודים מהחול הרב והאבנים הרבות שנמצאו בתוכם, שגלשו מטה וקברו תחתם אלמוגים רבים. בנוסף, אחד העמודים שנחתך גם התגלגל במורד השונית למרחק של כ-17 מטרים, תוך שהוא שובר בדרכו אלמוגים רבים.

בעקבות העבודות שבוצעו, נפגעו על פי ההערכה למעלה מ- 2,600 אלמוגים, לרבות 665 אלמוגים שגילם היה עשוי להגיע ל- 50 שנים, וכמות רבה של בעלי חיים התלויים באלמוגים למחייתם, כגון דגים וחסרי חוליות אחרים.

בגין מעשיהם, הוגש כתב אישום, באפיק הפלילי, ובית המשפט השלום באילת הרשיע את הנתבעים בביצוע עבירה בצוותא של פגיעה בערכי טבע מוגנים, והטיל עליהם קנסות במצטבר בסך של 180,000 ₪.

באמצעות תביעה אזרחית זו, מבקשת המדינה מבית המשפט השלום בב”ש להורות לנתבעים לפצות את הציבור בגין הפגיעה שנגרמה לערכי הטבע והנוף, וכן לפצות את רשות הטבע והגנים על הנזקים והעלויות שנגרמו לה, כתוצאה מהתרשלותם של הנתבעים בעת ביצוע העבודות.

כעולה מכתב התביעה, כתוצאה ממחדליהם של הנתבעים, כאמור נגרם נזק לשונית האלמוגים- חלק מהאלמוגים נשברו וחלקם כוסו בחול. בכך נגרמו נזקים ישירים לאלמוגים וכן נזקים עקיפים למיני דגים וחסרי חוליות שלא יכולים לשרוד ללא ביתם – האלמוג. בשל הנזקים והפגיעה בשונית האלמוגים נפגעו שירותי המערכת האקולוגית שסיפקה השונית. בנוסף נגרם נזק לציבור בשל הפגיעה באתר הצלילה בשונית. מדובר בנזק המוערך בסך של 295,290 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית.

בכתב התביעה צוין, כי “הנתבעות ו/ או מי מטעמן התרשלו בביצוע עבודות התחזוקה והפרו חובה חקוקה, מה שהוביל בסופו של יום לפגיעה באלמוגים שהם ערכי טבע מוגנים והמצויים בסכנת הכחדה. מדובר באירוע חריג בכל קנה מידה…לא יעלה על הדעת כי הציבור הוא שיישא בנזק הסביבתי לו גרמו הנתבעים. על מי שפועל במימי המדינה מוטלת האחריות לנהוג בצורה סבירה ומקצועית, וככל שלא יעשה כן – יהיה עליו לשאת בעלויות הכרוכות בכך”.

כתב התביעה הוגש באמצעות עו”ד אפנאן אבו טהה מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בסיוע היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ובשיתוף עם רשות הטבע והגנים.

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
נגישות