דרקון המדבר הגיח מהמחילה לאחר מזג האוויר השרבי ששרר באזור הערבה

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
דרקון המדבר הגיח מהמחילה לאחר מזג האוויר השרבי ששרר באזור הערבה בימים האחרונים. זהו זוחל שהינו צאצא של הדרקונים של פעם, הדרקון הזה צמחוני ונמצא בסכנת הכחדה.
רונית זילברשטיין
10/05/2020 | 15:33
חרדון הצב המצוי - צילום אורן קורין

דרקון המדבר הגיח מהמחילה לאחר מזג האוויר השרבי ששרר באזור הערבה בימים האחרונים

לאחר מזג האוויר השרבי ששרר באזור הערבה בימים האחרונים, “דרקון המדבר” גדול ורחב במיוחד, נצפה וצולם על ידי אורן קורין, יו”ר הועדה החקלאית במועצה אזורית הערבה התיכונה, בסיור שערך בשדות חצבה סמוך לנחל גדרון. שמו המקצועי של ‘דרקון המדבר’, הנחשב לחרדון הגדול ביותר בישראל, נקרא הצב המצוי, Uromastyx aegyptius)) שמו זה ניתן לו, כי ראשו דומה לצב.

קצת מעליב כי זהו זוחל שהינו צאצא של הדרקונים של פעם, אך אין מה לדאוג הדרקון הזה צמחוני ולצערנו נמצא בסכנת הכחדה.

‘דרקון המדבר’ פעיל רק בשעות היום ובמזג אוויר שרבי, מאחר והוא זקוק לטמפרטורת גוף של 42 מעלות (!) לפני שהוא מתרחק ממחילתו. את רוב יומו הוא מבלה בפרקדנות בחום השמש.

אורכו של ‘דרקון המדבר’ מגיע ל- 80 סנטימטר ומשקלו יכול להגיע עד 3 ק”ג! זנבו מעוטר בקשקשים קוצניים, כיאה לדרקון והוא גם מצליף בו בעת התגוננות, אצבעותיו מסתיימות בטפרים ארוכים וחדים שבעזרתם הוא חופר מחילות באורך של יותר מ- 10 מטרים ובעומק של יותר משני מטר, שם הוא מתחבא מטורפים, בעיקר מציפורי טרף גדולות.

אויבו העיקרי של ‘דרקון המדבר’ הוא האדם! והוא נמצא בסכנת הכחדה עקב צמצום בית הגידול, סחר בלתי חוקי, פגיעה בשיחים ונסיעה בוואדיות נחלים עם כלי הרכב.

כך שכאשר יסתיים הסגר, בטיול הבא שלכם לערבה התיכונה אנא השגיחו שלא להרוס את המחילות ולאפשר לדרקון המדבר לחיות בשלווה ובשקט בנופי הערבה והמדבר.

שתפו ב:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
נגישות